Вакарчук розповів про австрійського вченого, який ледь не став професором у Чернівцях

19 Червня 2018 09:16

Вакарчук розповів про австрійського вченого, який ледь не став професором у Чернівцях

Відомий український музикант, лідер гурту “Океан Ельзи” Святослав Вакарчук поділився своїми знаннями з біографії австрійського вченого Ервіна Шредінгера.

Про це він розповів у ефірі Радіо НВ, пише molbuk.ua

Зокрема, у розмові з ведучим Іваном Яковиною Вакарчук говорив на тему свого фаху – фізики.

Артист розповів про свою кандидатську роботу “Суперсиметрія електрона в магнітному полі”, яку він свого часу захистив. Крім того, він розповів невідомі факти із життя австрійського вченого Ервіна Шредінгера.

“Всі ці вчені, про яких ми говоримо, вони були дуже цікавими людьми. Вони не були ботанами, вони займалися різними цікавими історіями. Про Ейнштейна знають всі, бо в нього дуже розкручене ім’я, він має відношення до поп-культури. Але навіть ці хлопці, про яких я розповідав, наприклад, Ервін Шредінгер, був цікавий тим, що він постійно придумував різні цікаві парадокси. Один з них про кота Шредінгера, про якого, думаю, знають всі фанати серіалу Друзі, розкажу трохи пізніше. Але цікавий Шредінгер був не тільки тим, що він знаменитий на весь світ вчений і нобелівський лауреат, але й тим, що в нього були певні проблеми в суспільному сприйнятті. Він був прихильником вільного кохання. В нього була дружина, але при цьому він жив з різними жінками. Навіть своє знамените рівняння Шредінгер, кажуть, він написав, будучи на відпочинку з достатньо юною дівчиною. Це все було з дозволу, я так розумію, дружини”, – розповів С. Вакарчук.

“Але для українців цікавий факт був би той, був би цікавий, якби він стався, Шрейдінгер мав обійняти посаду професора фізики кафедри теоретичної фізики в Чернівецькому університеті в 1918 році. Все вже було готове, і контракт був готовий, але сталася невеличка деталь. Австро-Угорщина перестала існувати, вона розпалася як країна, і Чернівці відійшли до Румунії, і Шредінгер, зрозуміло, туди не поїхав. Чи, наприклад, творець квантової механіки і принципу невизначеності, про який ми теж поговоримо пізніше, Вернер Гейзенберг, він дуже добре грав на скрипці і був дуже творчою людиною з творчої сім’ї. З ним пов’язана одна цікава не дуже приємна історія. Він був одним з видатних вчених, один єдиний з тієї когорти видатних вчених, який залишився після приходу Гітлера до влади в Німеччині, і багато хто потім його звинувачував в колабораціонізмі з нацистами”, – повідомив артист.