Буковина Рідна https://bk.ridna.ua Новини Чернівецької області Mon, 02 Jul 2018 06:47:45 +0000 uk hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.7.11 У Чернівцях завершився фольклорний фестиваль «Буковинські зустрічі» https://bk.ridna.ua/2018/07/02/u-chernivtsyah-zavershyvsya-folklornyj-festyval-bukovynski-zustrichi/ Mon, 02 Jul 2018 06:47:45 +0000 https://bk.ridna.ua/?p=4624 У Чернівцях завершився фольклорний фестиваль «Буковинські зустрічі»

У Чернівцях підійшов до завершення ХХІХ Міжнародний фольклорний фестиваль “Буковинські зустрічі”.

Про це повідомляє прес-служба Чернівецької ОДА, пише molbuk.ua.

У неділю, 01 липня, аматорські колективи міста Чернівці та районів області, колективи-учасники з Польщі, Румунії та Угорщини пройшли від Центральної площі міста святковою ходою до Центрального парку культури та відпочинку імені Тараса Шевченка.

Саме у парку на різноманітних локаціях, – біля фонтану, Центрального входу, скверу на центральній алеї Літнього театру – учасники фестивалю демонстрували фольклорні театралізовані дійства “Буковинське ярмаркування”.

Цьогоріч у фестивалі беруть участь колективи “Ястров’яце”, “Давіденка” з Польщі, “Балада Гуморулуй”, “Пятра Шоймулуй”, “Плаюріле Пожоритей”, “Солончанка” з Румунії, та “Шебештен Адам” з Угорщини.

Відтак, в Літньому театрі парку для присутніх буковинців та поважних гостей свята із композиції “Роде наш красний…” розпочався гала-концерт учасників 19-ого фестивалю “Буковинські зустрічі”.

У Чернівцях завершився фольклорний фестиваль «Буковинські зустрічі»

 

У Чернівцях завершився фольклорний фестиваль «Буковинські зустрічі»

 

У Чернівцях завершився фольклорний фестиваль «Буковинські зустрічі»

 

У Чернівцях завершився фольклорний фестиваль «Буковинські зустрічі»

 

У Чернівцях завершився фольклорний фестиваль «Буковинські зустрічі»

 

У Чернівцях завершився фольклорний фестиваль «Буковинські зустрічі»

 

У Чернівцях завершився фольклорний фестиваль «Буковинські зустрічі»

 

У Чернівцях завершився фольклорний фестиваль «Буковинські зустрічі»

Довідка

Міжнародний фольклорний фестиваль “Буковинські зустрічі” був заснований у 1990 році в містах Ястров’є та Піла (Польща). Головний організатор, директор фестивалю – Збігнєв Ковальський. До Міжнародного фольклорного фестивалю “Буковинські зустрічі”Чернівецька область приєдналася у 1999 році.

Основна мета фестивалю – збереження та презентація народних традицій Буковини в середовищах переселенців з нашого краю у Польщі, Румунії, та Угорщині. Згідно цієї мети, “Буковинські зустрічі” тривають від травня до жовтня у цих країнах та в Україні.

]]>
Лучники з Буковини привезли нагороди із кубку України https://bk.ridna.ua/2018/07/02/luchnyky-z-bukovyny-pryvezly-nahorody-iz-kubku-ukrajiny/ Mon, 02 Jul 2018 06:40:13 +0000 https://bk.ridna.ua/?p=4622 Лучники з Буковини привезли нагороди із кубку України

Спортсмени зі стрільби з лука з Чернівецької області відзначилися у Львіві на другому етапі на кубку України пам’яті заслуженого тренера України Богдана Кокота.

Пише molbuk.ua.

Наша олімпійка Лідія Січенікова виграла особистий залік жінок

У командному заліку срібні нагороди маютьТетяна Дорохова, Олена Онуфрійчук, і Валерія Беня.

Чоловіча команда – Павло Курилюк, Михайло Косташ і Ігор Омельченко – посіла 4 місце.

]]>
Рятувальники попереджають про максимальний підйом води у Пруті https://bk.ridna.ua/2018/07/02/ryatuvalnyky-poperedzhayut-pro-maksymalnyj-pidjom-vody-u-pruti/ Mon, 02 Jul 2018 06:38:50 +0000 https://bk.ridna.ua/?p=4620 Рятувальники попереджають про максимальний підйом води у Пруті

В Україні можливий розвиток дощового паводку та підйом рівнів води на водоймах.

Про це повідомляє прес-служба ДСНС, пише molbuk.ua.

Так, 1 липня на рiчках басейну Днiстра (Тернопiльська, Хмельницька, Вiнницька обл.) очiкується пiдйом рiвнiв води на 0,2 – 1,0 м над рiвнями. За сильних дощів можливе формування значного мiсцевого стоку.

Вночі 1 липня на р.Прут у створi гідрологічного поста Чернівці (Чернівецька обл.) очiкується проходження максимального рівня паводку висотою 300-350 см над нулем поста (рiвень води на 8 год. 30 червня дорівнював 200 см над нулем поста), максимальна витрата води прогнозується в межах 735-885 м3/с. На низькорозташованих дiлянках можливий вихiд води на заплаву.

1 липня на р.Ворона бiля м. Тисмениця (Тисменицький район, Iвано-Франкiвська обл.) можливе продовження пiдйому рiвня води на 0,3 – 1,0 м, над рiвнями на 08 год. 30 червня. Мiсцями затоплення заплави, при цьому не виключене досягнення вiдмiтки початкового затоплення прирiчкових будiвель.

У другiй половинi доби 1 липня на р. Днiстер у створi гідрологічного поста Залiщики (Тернопільска обл.) очiкується проходження максимального рівня паводку висотою 670-720 см над нулем поста . Часткове затоплення заплави, початкове затоплення сiльськогосподарських угiдь.

]]>
«Усміхнися мені»: співачка з Буковини переспівала хіт свого батька https://bk.ridna.ua/2018/07/02/usmihnysya-meni-spivachka-z-bukovyny-perespivala-hit-svoho-batka/ Mon, 02 Jul 2018 06:37:40 +0000 https://bk.ridna.ua/?p=4618 «Усміхнися мені»: співачка з Буковини переспівала хіт свого батька

півачка з Буковини, Марія Яремчук, переспівала хіт свого відомого батька, Назарія Яремчука.

Про це повідомляє Знай.ua, пише molbuk.ua.

Популярна виконавиця, яка часто дивує музичними експериментами, додаючи до українських пісень американські мотиви, вразила чуттєвим виконанням батьківської пісні.

]]>
Мінлива хмарність, без істотних опадів: погода на Буковині 2 липня https://bk.ridna.ua/2018/07/02/minlyva-hmarnist-bez-istotnyh-opadiv-pohoda-na-bukovyni-2-lypnya/ Mon, 02 Jul 2018 06:36:38 +0000 https://bk.ridna.ua/?p=4616 Мінлива хмарність, без істотних опадів: погода на Буковині 2 липня

Добовий прогноз погоди на 02.07.18р. від Чернівецького ЦГМ

По Чернівецькій області
Мінлива хмарність, вночі без істотних опадів, вдень місцями невеликий дощ. Вітер західний, 7-12 м/с. Температура повітря вночі 7-12º тепла, в горах 2-7º тепла. Вдень 14-19º тепла.

По м.Чернівці
Мінлива хмарність, без істотних опадів. Вітер західний, 7-12 м/с. Температура повітря вночі 8-10º тепла. Вдень 17-19º тепла.

Вид. на а/ш добра.

]]>
Не забудьте привітати: сьогодні день ангела святкують Івани https://bk.ridna.ua/2018/07/02/ne-zabudte-pryvitaty-sohodni-den-anhela-svyatkuyut-ivany/ Mon, 02 Jul 2018 06:35:36 +0000 https://bk.ridna.ua/?p=4614 Не забудьте привітати: сьогодні день ангела святкують Івани

Іменини – це особлива дата у церковному календарі, яку також називають днем ангела. Це свято має релігійні витоки, і суть його полягає у вшануванні того святого, ім’ям якого названа людина. Для кожного імені відведено певні дні в році.

2 липня – Іван 

Іван – ім’я має стародавню форму Іоанн давньоєврейського походження, що означає “Яхве (Бог) змилостивився, помилував”

]]>
2 липня за церковним календарем – преподобного Іоана https://bk.ridna.ua/2018/07/02/2-lypnya-za-tserkovnym-kalendarem-prepodobnoho-ioana/ Mon, 02 Jul 2018 06:34:29 +0000 https://bk.ridna.ua/?p=4612 2 липня
Святого апостола Іуди, брата Господнього по плоті
Преподобного Паїсія Великого
Преподобного Іоана, пустельника

Святого апостола Іуди, брата Господнього по плоті 

2 липня за церковним календарем - преподобного Іоана

Святий апостол Іуда належить до числа 12-ти учнів Господа. Він походив із племені Давида і Соломона. Святий Іуда народився в галілейському місті Назареті від праведного Йосифа, якому потім була заручена Пречиста Діва Марія. З точністю невідомо, хто була мати Іуди. На думку деяких дослідників, це була Саломея – дочка Аггея, сина Єверехіїного брата святого Захарії, батька святого Пророка і Предтечі Господнього Іоанна. Цей Іуда був братом апостола Іакова Праведного, предстоятеля Єрусалимської церкви. Святий апостол Іуда називається звичайно Іудою Іакововим, тобто братом апостола Іакова. Так його назвали через дивовижне смирення, бо він вважав себе недостойним називатися братом Господнім по плоті, тим більше, що згрішив перед Господом, по-перше, своїм маловір’ям, а по-друге, небратолюбством. Про те, що Іуда згрішив маловір’ям, свідчить святий Іоанн Богослов, кажучи: “Бо й брати Його не вірували в Нього” (Ін.7: 5).

Пояснюючи це місце Євангелія, святий Феофілакт розуміє тут під братами Христовими дітей Йосифа:

Зневагу доставляли Йому (Христу) – і брати, діти Йосифа (серед яких був і цей Юда); звідки ж у них таке невіра до Нього? – Від своєї власної поганої волі і від заздрості, бо родичам властиво заздрити своїм більш, ніж стороннім.

Про небратолюбство Іуди згадується в житії Іакова, брата Божого. Коли Йосиф після повернення з Єгипту став ділити землю свою між дітьми, народженими від першої дружини, то він побажав дати частину і Господові Ісусу, народженому від Пречистої Діви Марії, Який був тоді ще малим хлопцем. Але три сина Йосифа не захотіли взяти Христа до себе в частку, як народженого від іншої матері; тільки четвертий син – святий Іаков прийняв Його в спільне володіння своєю частиною і тому названий потім братом Божим. Усвідомлюючи ці свої колишні гріхи – маловір’я і небратолюбство – Іуда і не насмілювався називати себе братом Божим, а тільки називав себе братом Іакова, як він і пише в своєму посланні: “Іуда, раб Ісуса Христа, брат Якова” (Іуд.1: 1 ). Євангеліст Матфей називає його Леввеєм і Фаддеєм. Слово “Тадей” означає “сердечний”. Іуда, після вчинених ним через незнання гріхів проти Христа Бога, коли впевнився в тому, що Ісус є істинний Месія – Христос Бог, з’єднався з Ним усім серцем своїм. Апостол Юда називається ще Тадей; що означає “який хвалить”, бо він прославляв і визнав Христа Бога і сповістив Євангеліє багатьом народам.

Про життя і діяльність святого апостола Іуди нам відомо дуже небагато. Відомо лише, що в кінці царювання Доміціана два онука Іуди, які займалисяся обробкою землі власними руками, були приведені, за наклепами єретиків, до цього імператора, як нащадки Давида і родичі Господа; але коли імператор переконався, що ніякої політичної небезпеки вони для нього не становлять, вони були відпущені на свободу.

Апостол Іуда багато потрудився, благовістячи Євангеліє Христове. А невдовзі після вознесіння Господа Ісуса Христа на небо він, як і всі апостоли Христові, вирушив на проповідь Євангелія. За свідченням церковного історика Никифора, “божественний Юда, що не Іскаріотський, а інший …проповідував Євангеліє і поширював християнство спочатку в Юдеї, Галілеї, Самарії, Ідумеї, потім в Аравії, Сирії та Месопотамії, нарешті прийшов в місто Едесси, що належало царю Авгарю, де ще перед ним проповідував Євангеліє інший Фаддей, один із сімдесяти апостолів. Тут апостол Іуда докінчив і виправив те, що не було закінчено тим Таддеєм”.

Є відомості про те, що святий апостол Іуда проповідував християнство і в Персії, звідки і написав грецькою мовою своє соборне послання. Спонуканням або приводом до написання цього послання послужила та обставина, що в суспільство віруючих вкрались нечестиві люди, які під виглядом свободи християнської дозволяли собі всякі мерзенні справи. Це коротке послання містить в собі багато глибоких думок і повчання. У ньому міститься частково вчення догматичне: про Таїнства Святої Трійці, про втілення Ісуса Христа, про відмінність Ангелів добрих і злих і про майбутній Страшний Суд; частково ж вчення моральне: умовляння уникати нечистоти гріховної – плотської, хули, гордості, непослуху, заздрості, ненависті, крутійства й лукавства. Апостол радить кожному бути постійним на посаді своїй, у вірі, в молитві, в любові, радить дбати про навернення заблудлих, оберігати себе від єретиків, звичаї яких він зобразив ясно і оголосив, що єретики загинуть, подібно жителям Содому (Юд. 7).

Крім того, в своєму посланні святий апостол Іуда говорить, що недостатньо для порятунку бути тільки наверненим з язичництва до християнства, але слід при вірі робити добрі справи, гідні християнства і порятунку, і наводить, як приклад, покараних Богом Ангелів і людей.

Багато різних країн відвідав святий апостол Іуда, проповідуючи Євангеліє, навертаючи до Христової віри народи і наставляючи їх на шлях порятунку. У таких трудах досяг він країн Араратских і тут, відвернувши безліч людей від ідолопоклонства, зробив їх християнами. Цим апостол сильно налаштував проти себе жерців ідольських: вони схопили його та після катування повісили на хресті і прокололи стрілами. Так закінчив подвиг та життя своє святий апостол Іуда і відійшов до Христа Бога, щоб прийняти від Нього вінець вічного воздаяння на небі.

Преподобного Паїсія Великого

2 липня за церковним календарем - преподобного Іоана

Преподобний Паїсій Великий жив в Єгипті. Батьки його, християни, роздавали щедру милостиню всім нужденним.

Після смерті чоловіка мати, по навіюванню Ангела, віддала молодшого сина Паїсія в церковний клір.

Юний Паїсій полюбив чернече життя і вступив до одного з єгипетських скитів. Відмовившись від своєї волі, він жив під духовним керівництвом святого Памви (пам’ять 18 липня), в усьому виконуючи його накази. Старець сказав, що новоначальному ченцю особливо потрібно зберігати зір, щоб уберегти свої почуття від спокус, і Паїсій, виконуючи настанови, три роки ходив з опущеними вниз очима. Святий подвижник старанно читав духовні книги і особливо прославився подвигом посту і молитви. Спочатку він не куштував їжі протягом тижня, потім – двох, а іноді, після причастя Святих Христових Тайн, ніхто не звертав їжі по сімдесят днів.

У пошуках відокремленого безмовності преподобний Паїсій пішов в Нітрійській пустелі, де жив в висіченим власними руками печері. Там преподобний удостоївся дивного бачення – Господь Ісус Христос відкрив йому, що заради його праць вся Нітрійській пустелі буде населена подвижниками. Преподобний наважився запитати Господа, де ченці дістануть в пустелі все необхідне для життя? Господь відповів, що, якщо вони будуть виконувати Його заповіді, Він Сам буде доставляти їм все необхідне, поставить їх вище бісівських спокус і хитрощів.

Згодом до преподобного Паїсія зібралося безліч іноків і мирян, так був заснований монастир. Головний заповіт преподобного Паїсія був один: нічого не робити по своїй волі, а в усьому виконувати волю своїх наставників. Переймаючись порушенням безмовності, преподобний віддалився в більш віддалену печеру. Одного разу він був захоплений в райські обителі і удостоївся там причаститися нематеріальній Божественної їжі. За важкі подвиги для порятунку Господь наділив свого угодника даром прозріння і лікування душ людських. З житія подвижника відомий випадок, коли один з його учнів, з благословення преподобного, відправився для продажу рукоділля в Єгипет і на шляху зустрів єврея, який вселив простодушному ченцю, що Христос Спаситель не месія, що прийде інший, істинний. Повагавшись, чернець сказав: “Може бути, і правда те, що ти говориш”, – проте не надав своїм словам особливого значення. Повернувшись, він з прикрістю побачив, що преподобний Паїсій як би не помічає його присутності, і запитав про причини його гніву. Преподобний сказав: “Мій учень був християнином, ти ж не християнин, від тебе відійшла благодать Хрещення”. Розкаявшись, чернець зі сльозами просив преподобного відпустити йому гріх. Тільки тоді святий старець встав на молитву і попросив у Господа ченцю прощення.

Один чернець самовільно пішов з пустелі і оселився недалеко від міста. Там він зустрівся з жінкою, яка ненавиділа і хуліла Христа Спасителя. Піддавшись її впливу, він не тільки залишив чернецтво, а й потоптав віру в Христа і поступово прийшов до повного безвір’я. Одного разу, по благому Промислу Божому, повз його будинку проходили Нітрійській ченці. Побачивши їх, грішник згадав своє колишнє життя і просив ченців передати преподобному Паїсія, щоб він благав за нього Господа. Вислухавши прохання, преподобний почав старанно молитися, і його дієва молитва була почута. Господь, з’явившись до Свого угодника, обіцяв помилувати грішника. Незабаром спокусити ченця жінка померла, і він повернувся в пустелю, де, плачу і нарікаючи про свої гріхи, почав працювати в подвигах покаяння.

Преподобний Паїсій відрізнявся великим смиренням, здійснював подвиги посту і молитви, але, по можливості, приховував їх від сторонніх. На питання ченців, яка чеснота вище всіх, преподобний відповів: “Та, яка відбувається в таємниці і про яку ніхто не знає”.

Преподобний Паїсій помер в V столітті в глибокій старості і був з честю похований безліччю присутніх ченців. Через деякий час його мощі були перенесені преподобним Исидором Пелусіот (пам’ять 4 лютого) в Пелусіотскую обитель і покладені поруч з мощами преподобного Павла Пустельника, з яким преподобний Паїсій за життя був особливо духовно близький.

Преподобний Іван, пустельник (IV).

2 липня за церковним календарем - преподобного Іоана

Преподобний Іван Пустельник подвигом добрим трудився в Палестині. У печері недалеко від Єрусалиму проводив він дні в пості та молитві. Безкорисливий подвижник мав тільки образ Пресвятої Богородиці, перед яким завжди світив лампаду. Святий старець часто відвідував святі місця Єрусалиму, Синайської гори, ходив молитися до місць поховання святих мучеників і подвижників. Йдучи, Преподобний залишав перед образом Цариці Небесної запалену лампаду і просив благословення на дорогу. Повертаючись через місяць і навіть через шість, старець знаходив лампаду запаленою і наповнену єлеєм. Одного разу йому трапилося йти вузькою стежкою, з двох сторін обгородженою огорожею, так що двом пішоходам не можна було розійтися. Назустріч преподобному йшов лев. Звір став на задні лапи і звільнив дорогу святому.

Одного разу до святого Івана, до печери прийшов чернець і, не виявивши навіть самого найнеобхіднішого для життя, запитав авву, чому він живе в таких злиднях. На це святий старець відповів, що його печера наповнена духовним багатством, яке незмірно дорожче земних благ.

Преподобний Іван Пустельник переставився в VI столітті в глибокій старості і був зарахований Церквою до лику святих.

]]>
Український Президент – 2019. Як створити парламентсько-президентську республіку за 100 днів? https://bk.ridna.ua/2018/07/02/ukrajinskyj-prezydent-2019-yak-stvoryty-parlamentsko-prezydentsku-respubliku-za-100-dniv/ Mon, 02 Jul 2018 06:33:07 +0000 https://bk.ridna.ua/?p=4609
26ЧЕР2018

Сьогодні в прес-центрі Укрінформ відбулась прес-конференція за участі лідера політичної партії Громадський рух “Рідна країна” Миколи Томенка. На заході було презентовано концепцію, створену спільно з командою партії та науковцями «Український Президент – 2019. Як створити парламентсько-президентську республіку за – 100 днів».

УКРАЇНСЬКИЙ ПРЕЗИДЕНТ – 2019

Тільки влада, яка поділяє і втілює українські світоглядні цінності, спроможна реалізувати  проект  розвитку України як сильної, незалежної, успішної держави.                                               

Саме тому Громадський рух Миколи Томенка «Рідна країна» ініціював  суспільну дискусію щодо проекту стратегії  «Український Президент -2019».

Ми вважаємо визначення особи кандидата похідним від місії, стратегії, програми та команди майбутнього Президента.

Місія «Український Президент-2019» повинна базуватися на українських світоглядних засадах, котрі  сповідує  кандидат.  Це має бути Президент, який шанує, зберігає, втілює і пропагує українські національні цінності, історичні та ментальні традиції на роду. Той, чию кандидатуру не лобіюватимуть жодні іноземні політичні чи фінансові кола та бізнес-угруповання.  Президент України повинен обиратися в Україні, а не у Вашингтоні, Брюсселі, Москві чи деінде.

Стратегією мають бути україноцентризм і єврореалізм.

Програма повинна ґрунтуватися на ідеї  творення конкурентної національної економіки, що спирається на малий і середній бізнес. Олігархічний і сировинний типи економіки мають залишитися в минулому.

Команда повинна не лише бути презентована під час виборчої кампанії, а й  публічно вести кампанію пліч-о-пліч з кандидатом у Президенти.

Майбутнім кандидатам у президенти України наша команда пропонує тест на відповідність місії Українського Президента.

Конституція України передбачає два терміни перебування Президента на його посаді. Але стимулом плідної діяльності може бути готовність кандидата взяти на себе зобов’язання перебувати на посаді не більше одного терміну. Не витрачати перший термін на те, щоб залишитись при владі на другий, не готуватися до того, щоб за будь-яку ціну залишитись при посаді, а з першого дня працювати для України. 

Якщо програма кандидата міститиме також і п’ятирічний термін перебування на посаді, це принципово змінить підхід до розробки стратегії та формування команди.

Наша альтернатива: обрання Стратегії розвитку країни, формування програми “План дій для України”, визначення професійної, порядної та патріотичної команди під ці стратегію і програму. І лише тоді – добір кадидата на посаду Президента.

Бо важливіше, як Президент працюватиме для України та як обмежити Президента, а не хто буде Президентом!

Як створити парламентсько-президентську республіку за 100 днів?

Нагадаємо, що згідно з Законом України «Про внесення змін у Конституцію України» 8 грудня 2004р. , Україна стала парламентсько-президентською республікою. 30 вересня 2010р., на основі  рішення Конституційного Суду, Україна повернулася до президентсько-парламентської форми державного правління. У лютому 2014р. Верховна Рада ухвалила рішення про повернення до  Конституції 2004р., за якою форма державного правління стала знову парламенсько-президентською.

Однак проблема остаточно не вирішена. Президент  усіма засобами намагається перетягнути «владну ковдру» на себе. Україна, парламентсько-президенська де-юре, фактично стала президентською республікою.

Натомість дедалі частіше обговорюється ідея суто парламентської  республіки.

Ми пропонуємо 10 пунктів нашої концепції, які дозволять узаконити парламентсько-президентську форму державного правління, змусять Президента дотримуватися Конституцї та законодавства України й виконувати власну програму, а Уряд – повноцінно виконувати повноваження вищого органу виконавчої влади.

Це можливо зробити без внесення змін до Конституції та в короткі терміни. Норми чинного Регламенту Верховної  Ради України дозволяють створити дієву парламентсько-президентську республіку впродовж  100 днів.

ПРЕЗИДЕНТ ЯК ГЛАВА ДЕРЖАВИ

 1.Адміністрація Президента України

Діє на підставі Конституції України та Положення про Адміністрацію Президента України, затвердженого Указом Президента України.

Згідно з Положенням, Адміністрація є постійно діючим допоміжним органом. Тобто – допомагає Президентові в його роботі.

Насправді: керівництво Адміністрації  Президента виконує  представницьку функцію  у відносинах з іншими гілками влади, визначає кадрову політику, впливає на діяльність судів та ухвалення рішень парламенту.

Пунктом 28 статті 106 Конституції України передбачено право Президента створювати у межах коштів, передбачених у Державному бюджеті України, для здійснення своїх повноважень консультативні, дорадчі та інші допоміжні органи і служби. Створення інших органів до повноважень Президента, згідно з Конституцією, не належить.

Адміністрація Президента повинна  бути  і де-юре, й де-факто допоміжним органом – патронатною  службою чи Секретаріатом Президента України. Жодним чином її керівництво не повиннне чинити вплив на інші органи влади.

Необхідно:

Ухвалити закон про Адміністрацію (Секретаріат) Президента, який би врегулював повноваження  цього органу як патронатної служби, чітко встановив  вичерпний перелік функцій та повноважень і самої служби, й її керівництва,  щоб надалі унеможливити втручання Адміністрації (Секретаріату) Президента України у діяльність органів влади, місцевого самоврядування, всіх інших інститутів.

  1. Консультативно-дорадчі органи при Президентові України

Указами Президента України створені консультативно-дорадчі органи при Президентові: Рада з питань національної єдності, Національна інвестиційна рада та Національна рада реформ.

Згідно з п. 28 ч.1 ст.106 Конституції України, створення таких органів відбувається за рахунок коштів Державного бюджету України.

Рада з питань національної єдності створена у грудні 2015р.

Національна інвестиційна рада створена у серпні 2016 р. Вперше зібралася на своє засідання  25 травня 2018 р..

Немає жодної публічної інформації  – в тому числі на офіційному сайті Президента – про діяльність цих консультативно-дорадчих органів та їх результати, крім тієї, що міститься в указах Президента щодо їхнього створення.

Єдиним консультативно-дорадчим органом, про роботу якого можна знайти інформацію, є Національна рада реформ (створена у серпні 2014 р., провела 27 засідань).

Отже, коштом Держбюджету Президент створює консультативно-дорадчі органи, принципи та результати діяльності яких, фінансування і витрати  на неї нікому не відомі. Тобто це огани, чия практична користь дорівнює нулю.

Необхідно: 

Ухвалити нормативно правові акти, які впорядкують створення і діяльність консультативно-дорадчих органів при Президентові України, забезпечать прозорість та ефективність їхньої роботи.

  1. Неконституційна практика доручень органам виконавчої влади

Перелік повноважень Президента України, визначений  Конституцією України (ст.106) передбачає укази та розпорядження, обов’язкові до виконання.

На офіційному сайті Президента України в розділі «Документи» містяться також лише «Укази» та «Розпорядження». Водночас на цьому ж сайті постійно  ідеться про доручення Президента: Раді національної безпеки і оборони, Службі безпеки України, навіть Кабінетові Міністрів.

«Положення про порядок  організації  та  здійснення контролю за виконанням указів, розпоряджень і доручень Президента України» діє від 2002р.

Указ діючого Президента України №85/2016 «Про внесення змін до Указу Президента України від 19 лютого 2002 року № 155» також містить неконституційну вимогу щодо «інформування Президента України про хід виконання актів, доручень…»

Президент України приписує  Кабінетові Міністрів здійснити ті чи інші дії  у своїх Указах – тобто, не будучи керівником вищого органу  виконавчої влади, дає йому доручення. Своїми розпорядженнями він доручає вивчити стан виконання доручень Президента України.

Отже, Президент України з допомогою актів, не передбачених Конституцією, намагається підмінити вищий орган виконавчої влади чи підпорядкувати його собі. Цій меті слугує і проведення нарад членів Уряду в приміщенні  Адміністрації Президента, чим порушується принцип розмежування повноважень Президента та Уряду.

Необхідно:

Запропонувати  Президентові України переглянути Указ  Президента України «Про порядок організації та здійснення контролю за виконанням указів, розпоряджень і доручень Президента України» від 19 лютого 2002р. в частині актів Президента України, не передбачених Конституцією України.

Вимагати припинення практики проведення неконституційних «нарад» членів Уряду в Адміністрації Президента України: засідання Кабінету Міністрів мають проводитися в будівлі Уряду, а засідання керівництва парламенту та парламентських  фракцій – у приміщенні Верховної Ради.

4.Формування складу Центральної виборчої  комісії

Згідно з Законом  України «Про Центральну виборчу комісію», Верховна Рада України призначає на посади та звільняє з посад членів Комісії  за поданням Президента України.

Президент України протягом тривалого часу ухилявся від формування ЦВК. Члени Комісії, чий термін перебування на посаді завершився, продовжували зідйснювати свої повноваження. Таким чином, будь-яке рішення ЦВК могло бути оскаржене через його нелегітимність.

Конституція та закони України не визначають порядку дій в разі ухиляння Президента від подання кандидатур  членів ЦВК до Верховної Ради, що дозволяє Президенту маніпулювати з формуванням Центрвиборчкому.

Необхідно:

Внести зміни до Закону України «Про Центральну виборчу комісію», які визначатимуть терміни внесення подання Президента України про призначення на посаду членів Комісії та дії Верховної Ради України у випадку ухиляння  Президента України від формування ЦВК, та згідно з якими член ЦВК, строк повноважень  котрого  завершився, не може брати участь у засіданнях ЦВК, розгляді інших питань, що належать  до компетенції Центрвиборчкому, а також в ухваленні рішень ЦВК.

Ухвалити Закон «Про опозицію» та внести зміни до Закону України «Про Центральну виборчу комісію»  стосовно  порядку формування ЦВК – в такий спосіб, щоб враховувались  як пропозиції депутатських фракцій і груп, так і забезпечувалася  рівність прав коаліції та опозиції  щодо формування Комісії.

5.Незалежність правоохоронних органів України

Зі створенням в Україні Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Державного бюро розслідувань (ДБР) Президент отримав не передбачене Конституцією право призначати керівників цих органів (ст. 6 Закону України «Про національне антикорупційне бюро України» та ст.11 Закону України «Про державне бюро розслідувань»).

Аналогічну норму містить і Закон України «Про державну прикордонну службу України», згідно до якого Голову Служби призначає Президент України.

Окрім того, в  порушення Конституції та закону «Про прокуратуру», Указом Президента України від 22 вересня 2014р. запроваджене погодження з Президентом кандидатур Заступника Генерального  прокурора  України  –  Головного військового прокурора та військових прокурорів Центрального, Південного і Західного регіонів України.

Необхідно:   

Внести  до  законів «Про національне антикорупційне бюро України»,  «Про державне бюро розслідувань»  та «Про державну прикордонну службу України» відповідні зміни  щодо порядку призначення керівництва НАБУ та ДБР, оскільки до повноважень Президента, за Конституцією, не належить  призначення керівників цих органів.

Домагатися негайного скасування Указу Президента України №738/2014 для припинення неконституційної та незаконної практики погодження з Президентом посад військових прокурорів.

6.Зволікання з  підписанням законів та вето Президента

Президент України протягом 15 днів після отримання закону, ухваленого Верховної Радою, зобов’язаний його підписати та офіційно оприлюднити або повернути  зі своїми вмотивованими пропозиціями до Верховної Ради для повторного розгляду.  Якщо  Президент України протягом встановленого  терміну  не повернув закон для повторного розгляду, він вважається схваленим і має бути підписаний та офіційно оприлюднений.

Якщо під час повторного розгляду Верховна Рада не менш як двома третинами від її конституційного складу знову ухвалить закон, Президент  України  зобов’язаний його підписати та офіційно оприлюднити протягом десяти днів. Якщо Президент цього не робить, закон  невідкладно офіційно оприлюднює  Голова  Верховної Ради України за своїм  підписом.                       Статтею 106 Конституції також передбачено право вето Президента щодо прийнятих Верховною Радою України законів.

Однак  Президент, систематично порушуючи вимоги Конституції, не ветує і не підписує закони. Ухвалені  Верховною Радою закони, якщо вони не влаштовують Президента, роками лежать в Адміністрації.

Так, Президент тривалий час не підписував закон № 1362 – щодо мораторію на вивезення за межі України необробленої деревини, і лише після подання позову до адміністративного суду закон був підписаний.

Ще один приклад: Президент України  подав на розгляд парламенту  законопроект  №5553  – про внесення зміни до Закону України «Про банки і банківську діяльність» щодо гарантування державою вкладів фізичних осіб, визначивши його як невідкладний. 20 грудня 2016 р. Верховна Рада ухвалила цей законопроект. За інформацією, що міститься на сайті Верховної Ради України, закон після ухвалення був скерований  Президентові на підпис 22 грудня 2016 р.. Президент не підписує  ухвалений закон впродовж півтора року.

Отже, нехтуючи вимогами Конституції, Президент  України  відтерміновує  вступ у силу законів, невигідних для нього, його бізнес-партнерів чи  фінансово-політичних груп.

Необхідно: 

Ухвалити закон «Про законодавчу діяльність», який  визначатиме порядок набуття чинності законів та унеможливлюватиме практику зволікання з введенням в дію ухвалених законів.

  1. 7Імпічмент Президента України

Конституція України передбачає усунення Президента з його посади у разі вчинення ним державної зради чи іншого злочину та визначає порядок проведення процедури імпічменту.

Однак за відсутності закону, який регулює порядок створення та діяльності Тимчасової слідчої комісії, реалізувати процедуру імпічменту Президента неможливо.

Необхідно:

Ухвалити Закон України «Про тимчасові слідчі комісії, спеціальну тимчасову слідчу комісію і тимчасові спеціальні комісії Верховної Ради України». 

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ ЯК ВИЩИЙ ОРГАН ВИКОНАВЧОЇ ВЛАДИ

8.Урядова  коаліція та опозиція

Коаліція депутатських фракцій у Верховній Раді формує виконавчу владу – Кабінет міністрів – та вносить Президентові кандидатури Прем’єр-міністра і членів Уряду. Отже, за своїми природою та завданнями в парламентсько-президентській республіці має діяти урядова – а не президентська –  парламентська більшість (коаліція). В основі формування урядової більшості (коаліції)  є солідарна відповідальність за реалізацію програми діяльності Уряду.

Від 2010р. порядок формування коаліції, діяльність коаліції та опозиції не регулюються жодним законом.

Необхідно:

Ухвалити  закон про опозицію.                                          

Повернути до тексту Регламенту Верховної Ради України главу 12, яка унормовувала діяльність парламентських коаліції та опозиції.

9.Місцеві державні адміністрації

Згідно зі ст.118  Конституції України, голів місцевих держадміністрацій призначає та звільняє з посад Президент України за поданням Кабінету Міністрів.  Голови адміністрацій  відповідальні  перед Президентом і Кабінетом Міністрів, а підзвітні та підконтрольні – Кабінетові Міністрів.

Протягом двох років робиться все, щоб місцеву владу підпорядкувати Президентові. Згідно зі змінами до закону «Про державну службу», ухваленими в першому читанні 2016 р., кандидатури голів місцевих адміністрацій визначає не Кабмін, а комісія, створена Президентом України.

Крім того, вони призначаються на термін повноважень Президента, тобто, повністю зацікавлені в обранні діючого Глави держави на наступну каденцію.

9 листопада 2017 р. внесені  зміни до ст.3 Закону «Про державну службу», відповідно до яких голови місцевих державних адміністрацій, їхні перший заступник та заступники  виведені з-під дії цього Закону, тобто вимоги до державного службовця їх не стосуються.

Згідно з Конституцією України, голів місцевих державних адміністрацій призначає  Президент за поданням Уряду. Уряд відповідає за добір кандидатур, повинен контролювати їхню діяльність та відповідати за неї.

Отже, Президент України намагається – всупереч Конституції – взяти місцеву виконавчу владу  під свій цілковитий контроль.   

Необхідно:

Скасувати зміни до закону «Про державну службу», якими кандидатури майбутніх  голів місцевих адміністрацій  визначає комісія, створена Президентом України.

Скасувати зміни до закону «Про державну службу», якими голови місцевих державних адміністрацій, їхні перші заступники та заступники позбавлені  статусу державного службовця.  Це дасть змогу контролювати їхню діяльність згідно з вимогами  Закону «Про державну службу».

Законодавчо унормувати роль Президента у призначенні голів МДА, звівши її до перевірки відповідності кандидатур вимогам законодавства:  громадянство;  відповідність закону проведення конкурсу Комісією з питань вищого корпусу державної служби.

     НЕЗАЛЕЖНІСТЬ  СУДОВОЇ  ГІЛКИ ВЛАДИ

   10.Невиконання рішень Конституційного Суду України

Одна з найбільших проблем – систематичне невиконання рішень Конституційного суду  України та додержання його висновків.

Для прикладу: 16 квітня 2000р. відбувся Всеукраїнський референдум, серед 4 питань якого – обмеження депутатської недоторканності (підтримало 90,2% тих, що брали участь у голосуванні) та зменшення кількості народних депутатів України з 450 до 300 (підтримало 91,1%).  Явка становила 81,1 %.

Верховна Рада відмовилася затверджувати результати Референдуму. Конституційний Суд за зверненням 60 народних депутатів у 2005р. визначив, що «результати народного волевиявлення у визначених Конституцією та законами України формах безпосередньої демократії є обов`язковими». У 2008р. за зверненням Президента України Конституційний Суд зазначив: «…рішення всеукраїнського референдуму щодо прийняття законів є остаточним і не потребує будь-якого затвердження, в тому числі Верховної Ради України».

Стаття 151Конституції України передбачає, що рішення та висновки, ухвалені Конституційним Судом України, є обов’язковими, остаточними і не можуть бути оскаржені.

Згідно з Законом України «Про всеукраїнський референдум», який хоча і був визнаний неконституційним за Рішенням Конституційного Суду № 4-р/2018 від 26.04.2018, але  був чинним та підлягав виконанню з моменту його проведення  (2012 рік) та до моменту його визнання неконституційним, – всеукраїнський референдум є однією з форм безпосередньої демократії в Україні, способом здійснення влади безпосередньо українським народом (ст.1 Закону), а результати народного волевиявлення на всеукраїнському референдумі є обов’язковими (ст. 4 Закону).

Впродовж 10 років влада не зважає на рішення Референдуму та Конституційного суду. Верховна Рада і Президент України, який є гарантом додержання Конституції України, прав і свобод людини і громадянина, –  відверто ігнорують вимоги Конституції України щодо народного волевиявлення у вигляді референдуму та рішення Конституційного Суду України.

Стаття 98 Закону України «Про Конституційний Суд України» передбачає,  що за невиконання рішень та недодержання висновків Суду настає відповідальність згідно із законом. Отже, рішення Конституційного Суду України є обов’язковими до виконання, але процедури виконання та конкретної відповідальності за невиконання законом передбачено.

Необхідно:

Внести зміни до Закону України «Про Конституційний Суд України» якими передбачити процедуру виконання рішень Суду та відповідальність за невиконання рішень Суду.

Ухвалити закон «Про Всеукраїнський та місцеві референдуми», який би містив норми про порядок введення в дію рішень Всеукраїнського референдуму.

Думка громадян: Кияни про парламентсько-президентську республіку

«Українське демократичне коло» упродовж 31 травня ― 6 червня 2018 року провело репрезентативне вибіркове опитування дорослого населення міста Києва, яке має право брати участь у виборах.

Відносна більшість киян (40,5%) вважає, що в Україні має бути парламентсько-президентська система правління (дивись таблицю 10.1).

Вибіркова сукупність формувалася таким чином, щоб населення десяти київських районів було пропорційно представленим. На завершальному етапі відбувався квотний відбір респондентів у домогосподарствах за основними соціально-демографічними показниками. Статистична похибка вибірки без урахування дизайн-ефекту з імовірністю 0,95 не перевищує ±3,9 %[1].

У разі внесення змін до Конституції України, яку систему правління Ви би підтримали?

Парламентську (повноваження президента обмежені, а керує державою парламент та уряд) 18,1
Президентську (президент очолює всю виконавчу владу) 7,8
Президентсько-парламентську (із сильною президентською владою, коли основні повноваження належать президенту) 16,5
Парламентсько-президентську (коли основні повноваження належать Верховній Раді та уряду) 40,5
Важко сказати 17,1
]]>
Микола Томенко в ефірі телеканалу “112 Україна” розповів про “індекс київського торта” https://bk.ridna.ua/2018/07/02/mykola-tomenko-v-efiri-telekanalu-112-ukrajina-rozpoviv-pro-indeks-kyjivskoho-torta/ Mon, 02 Jul 2018 06:30:45 +0000 https://bk.ridna.ua/?p=4607

В ранковому ефірі “112 Україна” говорили про таке:
– “вітчизняна війна” Гройсмана-Авакова проти Порошенка і його любих друзів за митницю,
– що і скільки залишилося від “Плану Маршала для України”;
– про “індекс київского торта” для пенсіонерів…

 

]]>
Громадський рух “Рідна країна” продовжує боротьбу проти “курячої мафії” https://bk.ridna.ua/2018/07/02/hromadskyj-ruh-ridna-krajina-prodovzhuje-borotbu-proty-kuryachoji-mafiji/ Mon, 02 Jul 2018 06:29:09 +0000 https://bk.ridna.ua/?p=4604

Віче проти побудови на Чигиринщині птахофабрик ПАТ “Миронівський хлібопродукт” зібралося сьогодні в центрі Чигирина. Громада прийшла висловити свій рішучий спротив зведенню понад сотні пташників на 2 мільйони “курячих голів” у цій місцевості.

Біля Будинку культури зібралося більше сотні активних чигиринців. Багато людей із району. Лідія Михайлівна Коваленко приїхала на віче з Топилівки з усією родиною.

“У нас у селі всі проти цих пташників. Курятники знищать наше довкілля. Не віримо, що дадуть робочі місця і гроші в бюджети. Тільки видавлять людей. Ні води не буде, ні чистого повітря для дітей”, – впевнена жінка.

Те, на чиєму боці чигиринська влада, продемонстрував сьогодні і той факт, що учасникам віча в Будинку культури відмовили у наданні електроенергії для заходу.

За словами лідера політичної партії “Громадський рух “Рідна країна” Миколи Томенка, який у День Конституції приїхав підтримати чигиринців у їхньому захисті своїх прав, без громади жодне рішення не повинне ухвалюватися – це принципова позиція.

“Громада має сама себе захищати, обираючи не негідників, а тих депутатів, хто буде разом із людьми. Чому зараз ми не бачимо тут ваших захисників із рад? Тому що депутати з місцевих партій – на зарплатні у Косюка. А вони тут живуть, дихають цим повітрям і п’ють цю воду. Тому я абсолютно переконаний у тому, що порятунок – це простий українець, – сказав Микола Томенко. – Сьогоднішні глитаї і павуки висмоктують із української землі  і влади все, що можна: там – із бюджету, тут – із людей. Захист – у Конституції. У ст.13 чітко написано, що земля, вода, надра, природні ресурси є винятково власністю українського народу. Все, що погіршує ситуацію, не може ухвалюватися президентом чи голова РДА. Є дуже важлива норма, що орендар не повинен зашкодити своєї діяльністю людині і середовищу. Якщо після такої бізнесової діяльності вода в колодязях, як на Канівщині, зникає, а на Чернечій горі немає чим дихати від смороду від виробництва, то хіба це соціально відповідальний бізнес? Треба переконувати людей захищати самих себе. Якщо ми цього не зробимо, ніякий Брюссель і Вашингтон нас не захистить”.

]]>