Впливове польське видання Gazeta Prawna склала список 50 людей, які мали найбільших вплив на польську економіку у 2017 році. Друге місце у ньому посів збірний образ українських заробітчан.
Зокрема, українці у впливовості на польську економіку у 2017 році обійшли навіть президента Анджея Дуду, який посів третє місце.
Українців у рейтингу випередив тільки прем’єр-міністр країни Матеуш Моравецький.
- Польська хвиля: як українці поїхали на заробітки
- В уряді назвали зарплати, які зупинять трудову еміграцію в Польщу
- Українці за кордоном найчастіше працюють на будівництві – соціологи
- Польський прем’єр нарахував 1,5 мільйона українців у Польщі
- Чому Польща пішла в наступ на ‘українських націоналістів’?
В Україні низка чиновників визнавала, що до Польщі на роботу виїхали понад мільйон громадян.
В уряді визнають, що українська платня суттєво нижча за польську, а тому без різкого збільшення рівня оплати праці потік трудових мігрантів не зупинити.
Водночас у Польщі діє достатньо ліберальне законодавство, яке дозволяє працевлаштування українців.
Ключовий чинник економіки
‘Колективний герой’, як назвали українських трудових мігрантів експерти видання, відіграє дуже важливу роль для польського ринку праці.
У поясненні йдеться, що поляки почали помічати суттєвий приплив українців після початку воєнних дій в Україні.
Українці працюють не тільки у сільському господарстві, а й у всіх сферах економіки.
За даними видання, тільки за 2017 рік українцям надали 1,7 мільйона тимчасових дозволів на роботу.
Такі дозволи надають право працювати у Польщі протягом півроку кожні 12 місяців.
У порівнянні з 2016 роком кількість таких дозволів збільшилась на понад третину. Якщо ж порівнювати з 2014 роком, вказують експерти, ця кількість зросла на 350%.
При цьому журналісти не стверджують, що у Польщі перебуває 1,7 мільйона трудових мігрантів, адже переважно кожний українець отримує кілька дозволів.
Окрім того, тільки за перші півроку 2017 року українці отримали 91 тисячу дозволів на постійну роботу у Польщі.
Видання визнає, що окрім подолання проблеми дефіциту робочої сили у Польщі, українці також допомагають вирішити проблеми системи соціального страхування, адже платять ці внески.
308 тисяч українців станом на вересень 2017 року були застраховані у державній системі. І їхня кількість за рік зросла на 130 тисяч.
Як зберегти українців
Видання вказує на надзвичайно важливу роль українців для польського ринку праці, особливо на фоні демографічних викликів і зменшення населення, а відповідно – і робочої сили.
Польські експерти резюмують, що сподіватись тільки на трудових мігрантів з України не варто. Адже у самій Україні населення стрімко старіє та поступово його кількість зменшується.
Також польські журналісти вказують, що українці залишатимуться там не завжди. І причина цьому криється у польському законодавстві, яке поки що не сприяє українцям ‘пустити коріння’ у Польщі.
Як прогнозує видання Gazeta Prawna, як тільки багатші країни західної Європи відкриють ринок праці для українців, вони одразу на нього переорієнтуються.