Українські дороги: скільки залишилося терпіти ями

17 Травня 2018 09:54

З початку року в країні реформують дорожню галузь. В результаті ямковий ремонт скасують

<p style="text-align: justify;">Дороги в Україні перевірять. Фото: Юрій Кузнєцов, "Сегодня"</p>

1 січня в Україні децентралізували дороги і запрацював Дорожній фонд. “Укравтодор” передав більшу частину автомобільних шляхів облдержадміністраціям. Раніше уряд виділяв на дороги залишки держбюджету, тепер працює окремий фонд, з якого фінансуватиметься будівництво та ремонт доріг.

Скільки українцям залишилося їздити ямами, дізнавався сайт “Сегодня”.

Хто відповідає за дороги

Загальна довжина українських доріг 430 тис. км. Ними можна більше 10 разів охопити Землю по екватору. Але 95% доріг країни не відповідають нормам.

“Укравтодор” не відповідає за ремонт усіх доріг. 250 тис. км – це вулиці і дороги населених пунктів. Їх повинна ремонтувати місцева влада. І якщо автомобіль отримає пошкодження через ями в населеному пункті – можна йти до суду і вимагати компенсацію.

Ще 170 тис. км – дороги загального користування. Це траси, які з’єднують населені пункти. Дороги загального користування в Україні діляться на міжнародні, національні та місцеві.

“Укравтодор” передав місцеві дороги регіонам. Це 123 тис. км, і тепер за них відповідають облдержадміністрації. Відомство відповідає тільки за інші 46,9 тис. км.

1256325

Дорожники ремонтують траси за рахунок Дорожнього фонду, а він наповнюється з акцизного збору, ввізного мита на нафтопродукти, імпортні машини і шини. Поки до фонду надходить половина цих податків. З 2019 року на траси направлять 75%, 2020 року – 100% коштів. Для порівняння, цього року у фонді буде 33 млрд гривень. 2020-го – 75,9 млрд грн.

60% коштів з Фонду йде на дороги державного значення, за які відповідає “Укравтодор”. 35% – на траси місцевого значення. Місцева влада сама вирішує, які дороги краще відремонтувати в першу чергу. Ще 5% з Фонду йдуть на фінансування заходів безпеки на дорогах.

Всього до 2022 року на дороги витратять 300 млрд грн, каже прем’єр-міністр Володимир Гройсман. Цієї суми вистачить, щоб відремонтувати більше 50% доріг, вважає він.

Україні потрібно відмовлятися від асфальтобетонних доріг

Асфальтобетонні дороги швидко зношуються. На дев’ятий рік експлуатації асфальтовим трасам потрібен капітальний ремонт. Але є цементобетонні дороги, які можна не ремонтувати 20 років.

В Європі третина нових доріг – цементобетонні. В Україні таких трас – 1,4%. При цьому для будівництва та ремонту асфальтобетонних доріг потрібен бітум. Україна його імпортує з Білорусі та Росії, хоча матеріали для цементобетонного дорожнього покриття виробляються в Україні.

1256544

За вартістю бетонні дороги не дорожче асфальтних. Але обслуговувати їх на 40% дешевше. Новій асфальтовій дорозі потрібен профілактичний ремонт, ще через шість – капітальний. Бетонну дорогу потрібно ремонтувати тільки через 20 років.

На дорозі Київ-Ковель-Ягодин вже є 150 км з цементобетону. Ще 24 км – за маршрутом Київ-Чоп. З 2003 року цю ділянку жодного разу не ремонтували – в цьому немає потреби.

До того ж, такі дороги витримують більшу вагу, ніж асфальт. А в темний час доби цементобетон краще відбиває світло, тоді як асфальтобетон його поглинає. За стійкістю і зчепленню з дорогою бетон також стабільніший матеріал, ніж асфальт. До слова, злітні смуги аеродромів роблять з цементобетону, а навантаження там вище, ніж на автодорогах.

Майже 90% дорожніх робіт держава не контролює

Держава не контролює якість поточного середнього ремонту доріг. 2017 року 87% робіт на дорогах – це поточний середній ремонт, каже Наталя Форсюк, директор Національного секретаріату CoST Ukraine.

Справа в тому, що дороги після капітального ремонту здаються в експлуатацію – їх приймає держкомісія. Держконтролю після поточного середнього ремонту немає – якість роботи перевіряє замовник, наприклад, обласна служба автодоріг.

1170984

При цьому дорога після ремонту ділянками міцніше не стає. Більшість трас в Україні побудували в 60-90-х роках за старими нормативами. Вони розраховані на навантаження в 7,5 тонни на вісь, сьогодні ж норматив навантаження в Україні – 11,5 тонни.

Від ямкового ремонту планують відмовитися 2020 року. Такий ремонт належить до аварійного. Але в Україні більшість доріг ремонтують ямковим ремонтом. Відмовитися від ямкового ремонту – одне із завдань “Укравтодору”. Але поки не вистачає грошей на повноцінний ремонт, латання ям дозволяє забезпечувати безпеку на дорогах.

Від поточного середнього ремонту в Україні планували відмовитися раніше, з введенням нового класифікатора 2018 року. Але, як і повний запуск Дорожнього фонду, рішення відклали до 2020-го.

Можна побудувати платні дороги 

Будувати платні дороги в Україні тепер дозволяє закон. Йдеться про концесійні дороги – це нові траси, побудовані з нуля приватним інвестором. Платною трасою років 25-50 володітиме тільки компанія-будівельник. Потім дорога перейде державі. При цьому концесіонер може брати гроші за проїзд своєю дорогою. Також компанія може заробляти на своїй придорожній інфраструктури: заправках, СТО, кафе і так далі.

Платна дорога зазвичай коротше на 50-100 км з одного пункту до іншого, і на автобані дозволяється вища швидкість руху.

1017101Фото: Ю. Кузнєцов

При цьому концесійна дорога може будуватися тільки паралельно існуючій безкоштовній альтернативі. Законодавчо в Україні дозволено будувати дороги приватним інвесторам.

Будівництво платної дороги вигідно, якщо за маршрутом на добу проходить не менше 20 тис. автомобілів. Такий трафік є тільки біля міст-мільйонників.

Концесійні дороги – це невеликі траси, оскільки їх будівництво дороге. Наприклад, в Україні зараз розглядають два варіанти платних доріг: Київ-Біла Церква та Львів-Краковець. За словами міністра інфраструктури Володимира Омеляна, платні дороги в Україні почнуть будувати не раніше 2019 року. Орієнтовна вартість проїзду платною трасою буде 4,5 євро.