29 травня
Преподобного Феодора Освященного
Святителя Олександра, єпископа Єрусалимського
Преподобного Феодора Освященного
Преподобний Феодор Освячений (бл. 316 – 368). Учень преподобного Пахомія Великого. Названий “освяченим” тому, що першим у своїй обителі був висвячений на священика.
Народився він близько 316 р в Єгипті і був сином багатих батьків. Рано з’явилося в преподобному прагнення до чернечого життя, 14-ти років від роду св. Феодор таємно пішов з рідного дому і оселився в одному з монастирів. Почувши про преподобного Пахомія Великого, юнак загорівся бажанням побачити святого старця, сподіваючись з його допомогою краще пізнати Бога і Його святу волю.
Досягнувши Тавеннісской обителі, він з любов’ю був прийнятий преподобним, який був предуведомлен від Бога про його прихід. Ставши учнем великого авви, святий Феодор швидко досяг успіху у всіх чернечих подвигах, особливо ж в повній слухняності своєму наставнику і в співчутті і любові до братії. Бачачи розум і здібності св. Феодора, преподобний Пахомій одного разу доручив йому сказати повчання братії. Феодору тоді було 20 років. Він беззаперечно зайняв місце Пахомія і виголосив повчання, вважаючи для себе законом волю старця, хоча деякі з старших братів і образилися тим, що їх повчає початківець. Вийшовши в більш відокремлений монастир, св. Пахомій ставить преподобного Феодора будівельником Тавеннісского монастиря, а після смерті великого авви, св. Феодор стає на чолі всіх Фиваїдський обителей.
Преподобний прославився святістю життя і рясним даром чудотворення; до нього з особливою повагою ставився святитель Афанасій Великий. Кончина преподобного пішла в 368 р
… Чесна глава прп.Феодора Освяченого знаходиться у Великій Лаврі на Афоні.
Святителя Олександра, єпископа Єрусалимського
Святий священномученик Олександр, відважно трудився і постраждав за віру Христову, належав до численним учням, яких славнозвісний учитель Церкви III століття Климент Александрійскій збирав біля себе в Олександрії, і знаходився в тісній дружбі з Орігеном. На початку III століття святий Олександр був зроблений єпископом у Флавії, в Каппадокіі. В гоніння Септимія Севера4 за ревнощі до віри Христової він зазнавав ув’язнення в темниці, в якій мучився кілька років. За звільнення з ув’язнення, святий набув бажання поклонитися святим місцям у Іерусаліме, де був зустрінутий народом і пустельника, повідомлених понад про його прибуття, і, по ясному небесному одкровення, обраний співправителем старого патріарха Єрусалимського Наркісса. Протягом цілого покоління, 38 років святий Олександр мудро керував Єрусалимська церковью. Він був відомий своєю любов’ю до освіти.
При Єрусалимської церкви він влаштував на свій рахунок значну бібліотеку з книг Святого Письма і існували в той час творінь християнських пісателей. В гоніння Декія святий Олександр був витребуваний в Кесарію Палестінскую на суд і там вдруге визнав Христа. Кинутий в темницю, він пробув там досить тривалий час і там же віддав дух свій Господу.