6 лютого виповнюється 66 років з моменту проголошення Єлизавети II королевою Великобританії та Північної Ірландії. У віці 25 років спадкоємиця престолу зайняла місце свого батька, який помер після тривалої хвороби.
Присяга монарха перед Таємною радою та клятва престолонаслідування через два дні поклали початок нової епохи в історії Великобританії, яка триває донині. За цей час Британська імперія пережила деколонізацію, Другу світову війну, економічну післявоєнну депресію, гонку озброєнь, війни в Іраку та Афганістані. Всі ці та багато інших доленосних подій для Великобританії об’єднує епоха Єлизавети II.
«Ми втратили американські колонії, тому що не вистачило державної мудрості зрозуміти просту істину: не роззявляй рота на те, чого не зможеш проковтнути», – говорила свого часу британська королева.
Її правління не завжди проходило безхмарно, в житті монарха були і чорні смуги, і осуд громадськості, і нещадна критика преси. Єлизавета II змогла зберегти обличчя перед усіма випробуваннями і примножити популярність та значущість британської корони.
Одна з найвеличніших монархів у світі продовжує збирати колекцію особистих та державних рекордів, загальну кількість яких на сьогодні складно визначити точно. Ми зібрали найцікавіші факти і події з життя великої британської королеви.
Цікаві факти з життя та рекорди Єлизавети II
Єлизавета Олександра Марія Віндзор, яку в дитинстві називали Лілібет, народилася 21 квітня 1926 року. За традицією, встановленою монархом Едуардом VII на початку ХХ століття, королева святкує свій день народження двічі на рік – у колі сім’ї у квітні і на офіційному рівні – на початку червня. Ця традиція пов’язана з погодними умовами Великобританії. Король Едуард VII бажав відзначати свій день народження у гарну погоду, а оскільки народився в листопаді, свято проводили двічі.
Після народження майбутня королева не мала прямого успадкування трону. Її батько був молодшим сином короля Георга V і другим в числі претендентів на престол. Коли старший син покійного короля і прямий спадкоємець Едуард VIII зрікся корони, Єлизавета стала прямою спадкоємицею Британської монархії.
Єлизавета II – найбільш довго-керуючий монарх в історії Великобританії
Вперше принцеса Єлизавета звернулася до народу у 14-річному віці, під час Другої світової війни. Вона була запрошена до студії радіопередачі «Дитячий час» і виступила зі словами підтримки до дітей, які страждали під час війни.
У 1941 році Єлизавета зі своєю молодшою сестрою принцесою Маргарет організували різдвяні вистави у Віндзорському палаці, а виручені кошти йшли на допомогу військовим на фронті.
На початку 1945 року принцеса вступила до жіночого загону самооборони і пройшла навчання за фахом водія-механіка. Майбутня спадкоємиця керувала санітарною машиною та вантажівкою. У королеви також є сертифікат професійного рятувальника з плавання.
Єлизавета II перша і єдина королева Великобританії, що пройшла справжню службу в армії
У 21 рік принцеса вийшла заміж за принца Філіпа. По крові чоловік Єлизавети – її троюрідний дядько та четвероюрідний брат. Сім’я опиралася шлюбу через відсутність майна у принца і зв’язки його сім’ї з нацистською Німеччиною.
«Мій чоловік – моя сила протягом усіх цих років, і я в боргу перед ним»
Офіційна коронація майбутньої спадкоємиці пройшла через майже півтора року з дня проголошення, 2 червня 1953 року. Телетрансляцію покладання корони подивилося 27 мільйонів британців.
«Робота – це плата людини за право перебувати на землі»
Історія знає інцидент, коли у королеву Єлизавету II стріляли. Це було в 1981 році, під час кінного параду перед Букінгемським палацом. Кулі були холостими, а в ЗМІ написали, що королева практично не відреагувала на витівку підлітка, що стріляв.
Найстаріший діючий монарх у світі
1992 рік королева назвала «чорним часом» – у цьому році розійшлися принц Чарльз з принцесою Діаною, відбувся розрив відносин у принцеси Анни, дочки королеви, розійшовся і син монарха принц Ендрю. У цьому ж році була сильна пожежа у Віндзорському палаці.
«Смуток – це ціна, яку ми платимо за любов»
Королева любить спілкуватися з підданими. За час правління вона відповіла на 3,5 млн листів.
«Якщо вони не будуть мене бачити, вони перестануть вірити, що я існую!»
У Єлизавети ІІ немає паспорта та водійських прав. У Букінгемському палаці є персональний банкомат Її Величності.
Королева відвідала з офіційним візитом 129 країн світу. В її колекції досягнень – більше ніж 387 700 почесних нагород та премій. 237 вулиць названо на її честь.
Найбільш довго-керуючий глава держави в світі
Автопарк монарха налічує понад 30 машин, серед яких Bentley, Rolls-Royce, Daimler, Jaguar і Land Rover. Молодша сестра королеви принцеса Маргарет свого часу описувала водіння королеви «як у пекельного кажана». Вважається, що британська монархиня досконально володіє авто і досі любить їздити самостійно.
Королівські колекції предметів мистецтва і розкоші налічують понад 1 млн одиниць і оцінюються в 10 млрд фунтів стерлінгів.
Єлизавета II носить одяг британських брендів, має особистого стиліста, змінила більше 5000 капелюшків. Віддає перевагу яскравим кольорам, щоб виділятися на тлі інших.
У Єлизавети II 4 дітей, 8 онуків і 5 правнуків. У квітні 2018 року очікується поява 6 правнука – третьої дитини принца Вільяма герцогині Кейтлін Міддлтон.
«У нашій родині імпульсивна і палка молодь повстає проти цінностей старшого покоління. Як і у всіх нормальних сім’ях»
Найстаріший в світі глава держави
З дня коронації Єлизавети II було викарбовано 68 мільярдів монет. За час правління королеви змінилося 12 прем’єр-міністрів Великобританії, 7 пап римських і 7 архієпископів Кентерберійських.
«Давайте не будемо ставитися до себе надто серйозно. Ніхто з нас не володіє монополією на мудрість»
Життя Єлизавети ІІ багато в чому розписане по процедурах і протоколах, як того вимагають вікові монарші традиції і порядки. Не виняток – майбутня смерть королеви. У Букінгемському палаці існує план на цей випадок з детальним описом послідовності дій та публічного оголошення.
В оточенні монарха передбачається, що Єлизавета ІІ проживе до 95 років і помре у колі сім’ї після нетривалої хвороби, як це було з її королевою-матір’ю. Кожному з близьких королеви відведена своя роль в цьому процесі. Як і пресі – саме зі ЗМІ британці повинні будуть дізнатися сумну новину. Все це – у невизначеному майбутньому.
А поки що королева відзначила ще один рекорд на своєму рахунку. У листопаді 2017 року монарше подружжя Єлизавети ІІ і принца Філіпа відсвяткувало 70-річний ювілей із дня весілля. І мабуть цей рекорд – не останній.
Марія Гелюх