Рада зобов’язала борців з корупцією звітувати про свої доходи, при цьому розповідати про доходи зобов’яжуть навіть постачальників канцелярських товарів для антикорупціонерів
Навколо електронних декларацій розгорівся черговий скандал — ВР прийняла поправки, за якими громадські діячі-антикорупціонери зобов’язані до початку 2018 року прозвітувати про свої доходи за 2017-й. Нова норма відразу ж привела до хвилі обурень серед борців з корупцією та народних депутатів. “Сегодня” розібралася в нових правилах і дізналася, який існує компроміс у ситуації, що склалася.
РОЗКАЖУТЬ ВСЕ. Спочатку передбачалося, що зі списку декларантів лише виключать рядових військовослужбовців, сержантів, молодших офіцерів та курсантів військових кафедр. Щоправда, між першим і другим читанням документ обзавівся ще однією нормою, яка розширила перелік тих, кому необхідно звітувати про свої доходи. Тепер до початку наступного року електронні декларації повинні будуть подати члени наглядових рад держбанків і держпідприємств, громадських рад при міністерствах і навіть кандидати в нардепи. Однак найбільш скандальним виявилося рішення зобов’язати антикорупційні громадські організації подавати е-декларації. Причому норма прописана так, що під її дію можуть потрапити не тільки члени таких організацій, але навіть їхні підрядники: “Декларувати доходи повинні ті, хто отримує гроші, майно в рамках реалізації в Україні програм (проектів), технічної або іншої допомоги у сфері протидії корупції (як безпосередньо, так і через третіх осіб або будь-яким іншим способом)”. Виходить, що, наприклад, постачальники канцелярії і навіть лектори, яких запрошуватимуть громадські діячі, будуть зобов’язані звітувати. При цьому за брехню в декларації або відмова подавати передбачений штраф до 800 тис. грн або термін ув’язнення до 2 років.
АНТИКОРУПЦІОНЕРИ. Громадські вкрай незадоволені новою нормою. Голова ради Громадського люстраційного комітету Олександра Дрік вважає, що декларації стануть приводом для допитів. “Питання ж не в поданні декларацій, а в тому, чи є там законний привід чи ні. Затягають по судах, будуть нескінченно допитувати, складати адмінпротоколи”, — говорить Дрік. У Центрі протидії корупції додають, що в будь-якій редакції подібний закон призведе не до фінансової прозорості, як це говориться в пояснювальній записці, а до блокування роботи антикорупційних організацій. Приєдналася до критики поправки і віце-спікер ВР Оксана Сироїд. Вона на своїй сторінці в соцмережі підкреслила, що останніми змінами до правил декларування влада просто мстить громадським активістам за їхню антикорупційну діяльність.
РАДА. У Раді претензій громадських діячів не розуміють. “Ми разом з ними розробили і впровадили систему електронного декларування, а потім влада відзвітувала про свої доходи. Але я не розумію, чому громадські організації зараз незадоволені? Вони вимагають декларації у суддів, правоохоронців, нардепів, а самі не хочуть цього робити. У США взагалі всі зобов’язані звітувати про свої доходи”, — розповів нам голова фракції “Народний фронт” Максим Бурбак, який голосував за поправку.
ЕКСПЕРТИ. Останнє слово щодо поправок має сказати президент — накласти вето на закон чи підписати його. Політолог Володимир Фесенко вважає, що найголовніше навіть не в тому, що створюються проблеми для громадських активістів. “Головна проблема в тому, що ця поправка показала — наші народні депутати перетворюють боротьбу з корупцією у боротьбу з громадськими активістами. Це провокація конфлікту з громадянським суспільством і підрив антикорупційного іміджу України в очах наших зарубіжних партнерів. Вже зараз є відповідна реакція з їхнього боку. Тому виходом із ситуації може стати вето з боку президента, але зараз сказати, чи скористається він цим правом, дуже складно”, — говорить Фесенко.
За словами керівника секретаріату Ради підприємців при Кабміні Андрія Забловського, вже сьогодні в парламенті готується звернення до президента з проханням його ветувати прийнятий закон або подати новий, що скасовує останні правки. “Поправку пробували скасувати на наступний же день після ухвалення, але голосів не вистачило”, — говорить Забловський. За його словами, е-декларації варто залишити тільки для членів громадських рад при НАБУ, НАПК і Спеціальній антикорупційній прокуратурі.
Світ: “Серйозний крок назад”. Проти поправки вже висловилася посол Великої Британії в Україні Джудіт Гоф: “Це серйозний крок назад, який може обмежити можливості громадських організацій”. З цим згодні і в посольстві США. При цьому американські дипломати додають: робити з громадських діячів мішені недозволено. “У е-декларацій була мета — боротьба з корупцією, а не протидія громадянському суспільству. Ці зміни обов’язково мають бути переглянуті”, — заявив єврокомісар Йоханнес Хан.